ABB UNITROL1010 3BHE035301R0004 Automatic Voltage Regulator (AVR) for Generator Control
(Note: The actual price is subject to the quotation.)
In stock
💥Name: Module/Controller/Touchpad/Driver/Load cell
Model: UNITROL1010 3BHE035301R0004
❤️Other websites: www.szcxgk.com
Key Technical Specifications
Parameter
Specification
Input Voltage
90–264 V AC (single-phase) / 50–60 Hz
Output Voltage
0–300 V DC (for exciter field)
Power Rating
150 W continuous, 300 W (short-term)
Control Accuracy
±0.5% of set voltage
Communication
RS485 (Modbus RTU), CANopen
Protection Features
Over/under voltage, overcurrent, short-circuit, loss of sensing, field over-temperature
Operating Temperature
-25°C to +70°C